Bomba

Američka MOAB bomba

Bomba je eksplozivna naprava koja generiše i oslobađa svoju energiju putem destruktivnog šok talasa. Bomba izaziva uništenje ili oštećenje na objektima ili živim bićima unutar poluprečnika šok talasa i mehaničkim udarima dijelova, uključujući komade košuljice bombe ili od obližnjih objekata koji su vođeni eksplozijom.

Gvozdena granata sa drvenim fitiljem iz 1580

Bomba je eksplozivno oružje koje koristi egzotermnu reakciju eksplozivnog materijala kako bi omogućilo izuzetno iznenadno i nasilno oslobađanje energije. Detonacije nanose štetu uglavnom mehaničkim stresom koji se prenosi na zemlju i atmosferu, udarom i prodiranjem projektila pod pritiskom, oštećenjem pod pritiskom i efektima izazvanim eksplozijom.[1] Bombe su korištene od 11. vijeka počevši od istočne Azije.[2]

Izraz bomba se obično ne primjenjuje na eksplozivne naprave koje se koriste u civilne svrhe kao što su građevinarstvo ili rudarstvo, iako ih ljudi koji koriste uređaje ponekad nazivaju "bombom". Vojna upotreba izraza "bomba", ili preciznije djelovanje zračnih bombi, obično se odnosi na eksplozivno oružje bez pogona koje se najčešće koristi od strane zračnih snaga i pomorske avijacije. Ostalo vojno eksplozivno oružje koje nije klasifikovano kao "bombe" uključuje granate, dubinske bombe (koje se koriste u vodi) ili nagazne mine. U nekonvencionalnom ratovanju, druga imena se mogu odnositi na niz ofanzivnog oružja. Na primjer, u nedavnim sukobima na Bliskom istoku, borci pobunjenika su koristili bombe kućne izrade zvane "improvizovane eksplozivne naprave" (IED) sa velikom efikasnošću.

Riječ dolazi od latinskog bombus, što pak dolazi od grčkog βόμβος romanizirano bombos,[3] onomatopejski izraz koji znači 'zujanje'.

  1. ^ Milstein, Randall L. (2008). "Bomb damage assessment". u Ayn Embar-seddon; Allan D. Pass (ured.). Forensic Science. Salem Press. str. 166. ISBN 978-1-58765-423-7.
  2. ^ Peter Connolly (1. 11. 1998). The Hutchinson Dictionary of Ancient and Medieval Warfare. Taylor & Francis. str. 356. ISBN 978-1-57958-116-9.
  3. ^ βόμβος Arhivirano 7. 11. 2013. na Wayback Machine, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus

Developed by StudentB